Główny Nauka
Kategoria:

Nauka

Reklama

Odkryto to w kraterach Marsa

przez Anita Szulc

Kratery powstałe w wyniku uderzeń asteroid są najlepszymi miejscami do poszukiwania życia pozaziemskiego. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu.

Planety inne niż Ziemia mogą być pełne życia, choć naukowcy ciągle spierają się, w których miejscach najlepiej go szukać. Wskazówką do toczącej się debaty może być ostatnie odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu. Odnotowali oni obecność prostych mikroorganizmów ukrytych 2 km pod powierzchnią ziemi krateru w okolicach miejscowości Chesapeake w Stanach Zjednoczonych. Jest to największa na naszej planecie tego typu pamiątka po uderzeniu asteroidy 35 milionów lat temu.

Badacze przekonują, że kratery, szczególnie na innych planetach, mogą być idealnym schronieniem dla prostych mikroorganizmów. Zagłębienia takie w odpowiedni sposób chronią je przed sezonowymi zmianami klimatu, epokami lodowcowymi czy globalnym ociepleniem. Podobnie może być na Marsie.

Strony: 1 2

Reklama

Pomimo faktu, że Akropol w Atenach jest najpopularniejszą atrakcją w Grecji, naukowcy wciąż odkrywają coraz więcej informacji na temat jego historii. W szczególności, zgodnie z publikacją naukowców, graffiti odkryte w pobliżu Aten może przedstawiać starożytną świątynię wewnątrz cytadeli, która poprzedza Partenon.
Małe graffiti, które składa się z uderzającego grawerunku budynku, zostało znalezione na marmurowej skale na wzgórzu Barako w pobliżu Vary, około 19 kilometrów na południowy wschód od Aten w greckim regionie Attyka.

Strony: 1 2

Reklama

Carmona była niegdyś dość dużą osadą w prowincji Betica. Miejscowa nekropolia była badana przez ponad sto lat, odkrywając coraz więcej pochówków, w tym mauzolea. Jedno z nich zostało znalezione pięć lat temu, zawierało również nisze z urnami grobowymi. Archeolodzy odkryli również złoty pierścień papala pala i naczynie z płynną substancją o czerwonym kolorze.

Strony: 1 2

Reklama

System nie wymaga interwencji człowieka. Model redystrybuuje przepływy energii w przypadku nieprzewidzianych sytuacji w ułamku sekundy.
Według ekspertów, podczas opracowywania modelu oparli się oni na metodzie uczenia ze wzmocnieniem.
Według autora badania Jie Zhanga, kluczowym celem jest znalezienie odpowiedniego sposobu na szybkie przesyłanie energii elektrycznej do konsumentów.

Strony: 1 2

Reklama

Należy zauważyć, że żelazne nity drakkaru zostały znalezione za pomocą wykrywacza metalu w 2018 r., a późniejsza analiza miejsca znaleziska za pomocą geodaru wykazała, że nie leżały one po prostu na środku pola, ale znajdowały się w miejscu, w którym kiedyś znajdował się kopiec, który został zniszczony przez wiele lat orki.
Naukowcy podkreślili, że byli w stanie potwierdzić, że był to pochówek statku.

Strony: 1 2

Reklama

Ganges bierze swój początek w zachodnich Himalajach i rozciąga się na prawie 2700 kilometrów, łącząc się z innymi dużymi rzekami, tworząc wodny labirynt przed wpłynięciem do Zatoki Bengalskiej.
Ganges czasami zmienia swój bieg. Naukowcy zwykli twierdzić, że proces ten wynikał jedynie z osadów, które przemieszczały się z górnego biegu i osiadały w dnie kanału. Teraz do listy czynników dołączyły również trzęsienia ziemi.
Zdjęcia satelitarne ujawniły dawny główny kanał Gangesu około 100 kilometrów na południe od Dhaki (stolicy Bangladeszu). Jest to nizina o długości około 1,5 kilometra, wypełniona mułem i często zalewana przez wody rzeki. Miejscowa ludność wykorzystuje ją do uprawy ryżu.

Strony: 1 2

Reklama